GenelKurabiye

Elmalı Kurabiye Hamuru

Elmalı kurabiye Isparta yöresine ait bir kurabiyedir. Elmalı kurabiyenin içerisinde genellikle kırmızı elma bulunmaktadır. Elmaların bu hali alabilmesi için orta ateşte yaklaşık 10-15 dakika kadar pişirilmesi gerekmektedir. Elmalı kurabiye hamuru için elma dışında başka malzemelerde gerekmektedir. Servis yaparken üzerine pudra şekeri dökülmektedir. İsteğe bağlı olarak fındık veya fıstık ile de servis yapılmaktadır.

Elmalı Kurabiye Hamuru Malzemeler

Elmalı Kurabiye hamuru yapılması için gerekli olan malzemeler sırasıyla şöyledir: Margarin ya da tereyağı, yoğurt, yumurta, pudra şekeri, vanilya, kabartma tozu ve son olarak un.

Gerekli olan ölçüler ise şu şekildedir: 4.5 su bardağı un, 250 gram Margarin ya da tereyağı, 1 adet yumurta, 1 paket vanilya, 1 paket kabartma tozu, 1 su bardağına 1 parmak eksik şekilde pudra şekeri ve 1 su bardağına 1 parmak eksik şekilde yoğurt.

Bu tarif genel olarak 4-6 kişi için geçerlidir. 20 dakika hazırlama süresi ve 20 dakika pişirme süresiyle beraber yaklaşık 40 dakika sürmektedir. Bu verilen dakikalar azalabilir veya artabilir.

Elmalı Kurabiye Hamuru Yapımı Püf Noktaları

7’den 70’e herkesin sevdiği ve hafif bir tatlı olan elmalı kurabiye için bazı püf noktalar bulunmaktadır. Eğer bu püf noktalara dikkat ederek hazırlarsanız daha uzun ömürlü elmalı kurabiye hamuru  elde edebilirsiniz. Gerekli olan püf noktalar aşağıda yer almaktadır.

  1. Malzeme listesinde margarin ya da tereyağı olarak belirtmiştik. Tabii ki bunu kullanmak isteğe bağlı ancak tereyağı ile yapılan kurabiyeler daha lezzet olmaktadır.
  2. Kullanılması gerekilen yoğurdun soğuk olması gerekmektedir. Bu sayede daha yoğun bir kıvam elde edilecektir.
  3. Diğer malzemeler oda sıcaklığında olmalıdır.
  4. Kurabiye hamurunun kıvamı ele yapışmayan, yumuşak ve hafif yağlı bir şekilde olmalıdır. Eğer hamurunuz bu şekilde olmuyorsa çok sert olur ve parçalanır. Ayrıca pişirirken de çatlaklar görebilirsiniz. Buna neden olan şeylerden biri, malzemeleri çok soğuk bir şekilde kullanmaktır. Yoğurt dışında geri kalan malzemelerin oda sıcaklığında olmasına dikkat edilmelidir. Bir başka nedeni ise tereyağını eritip çok sıcakken hamura katmaktır. Aynı şekilde unu da verilen ölçü kadar kullanmalısınız.
  5. Eğer kurabiyelerin eşit bir şekilde pişmesini istiyorsanız hamuru çok kalın açmamalısınız.
  6. Bir diğer püf nokta ise, parçalanmayan bir hamur için unu yavaşça eklemeniz gerekiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın.